Szkolenia pracowników przynoszą mnóstwo korzyści, zarówno osobom szkolonym, jak i samej firmie. W końcu mając wykwalifikowaną kadrę, jesteś w stanie urealnić innowacyjne rozwiązania, pozyskać nowych klientów, a także zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Dla nich jest to oczywiście szansa na rozwój, a tym samym zdobycie awansu. Świat nieustannie brnie do przodu, stawiając na naszej drodze coraz to nowsze możliwości, dlatego, aby móc z nich korzystać trzeba za nimi podążać i się edukować. Jednak większość szkoleń wiąże się z opłatami, a więc kto właściwie powinien je pokryć?

Czy pracodawca musi wysyłać pracowników na szkolenia?

Na początek wyjaśnijmy sobie, czy pracodawca ma obowiązek zapewniania pracownikom szkoleń. Otóż w Kodeksie Pracy zawarte są informacje o tym, że przełożony musi ułatwić podnoszenie kwalifikacji, natomiast nie jest to jednoznaczne z przymusem wysyłania ich na płatne szkolenia. Wyjątkiem są natomiast obowiązkowe szkolenia, do których zaliczamy m.in. BHP – te zawsze muszą zostać przeprowadzone.

Kto płaci za szkolenia – pracodawca czy pracownik?

Zacznijmy od tego, że jeśli pracownik na własną rękę chce podnosić kwalifikacje, to pracodawca nie ma obowiązku za nie zapłacić – bez względu na to czy dotyczą one obejmowanego stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy, czy też nie. Inaczej sprawa wygląda, gdy to przełożony inicjuje konieczność przeprowadzenia szkoleń, a pracownik się na nie zgadza. W takiej sytuacji pokrycie kosztów leży po stronie pracodawcy, chyba że z umowy szkoleniowej wynika inaczej. Warto pamiętać, że prawa dotyczące szkoleń zawarte są w Kodeksie Pracy.

 

Zapewne zastanawiasz się, do czego służy wspomniana umowa szkoleniowa. Otóż – jest to dokument, w którym zawarte są informacje takie jak np.: 

  • okres trwania szkolenia;
  • czy pracownik jest zobowiązany po szkoleniu pozostać w zatrudnieniu, a jak tak to przez jaki czas;
  • kto i na jakich warunkach pokrywa koszty związane ze szkoleniem – takie jak: edukacja, zakwaterowanie, wyżywienie, materiały szkoleniowe etc.;
  • co w przypadku rezygnacji pracownika ze szkolenia lub zatrudnienia.

 

Jeżeli wszystkie kwestie zostaną dobrze przemyślane i uzgodnione, to z pewnością współpraca będzie owocna dla obu stron. Dla osób zainteresowanych własnych rozwojem firma Brass Willlow przygotowała specjalną ofertę, w której dostępne jest m.in. scrum szkolenie. Już dziś możesz podnieść swoje kompetencje.

.edu.pl travel.com.pl legal.com.pl