Nadmierne owłosienie typu męskiego to problem natury hormonalnej, z którym zmagają się kobiety w różnym wieku. Tradycyjne metody depilacji nie radzą sobie dobrze z tego rodzaju zaburzeniami – po ogoleniu maszynką włosy szybko odrastają, są grubsze i można odnieść wrażenie, że jest ich więcej. Chociaż żaden z dostępnych zabiegów nie gwarantuje 100% skuteczności w przypadku owłosienia na tle hormonalnym, to jedynie depilacja laserowa może przywrócić komfort gładkiego ciała na dłuższy czas.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa poprzedzona jest konsultacją z kosmetologiem, której celem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Nowoczesne lasery posiadają bowiem inteligentne systemy chłodzenia, które znacząco podnoszą komfort zabiegu. Odczucia podczas depilacji laserowej zależą w dużej mierze od indywidualnego progu bólu oraz obszaru poddawanego zabiegowi.

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie, podczas depilacji laserowej emitowane są impulsy o wysokiej koncentracji światła. Celowane są wprost do mieszka włosowego, w którym znajduje się melanina. Mieszek pochłania światło laserowe i zostaje podgrzany do wysokiej temperatury. Dochodzi do trwałego zniszczenia mieszka włosowego.

Laser działa tylko na włosy w fazie aktywnego wzrostu (anagenu). Kolejne partie włosów wchodzą w tę fazę co kilka tygodni, dlatego potrzebnych jest kilka sesji laserowego usuwania owłosienia, aby uzyskać widoczne efekty. Aby usuwanie niechcianych włosów było skuteczne, zabiegi muszą być wykonywane w co najmniej 4 seriach. Długość przerw pomiędzy poszczególnymi zabiegami podyktowana jest obszarem zabiegowym – od 4 do 8 tygodni.

Depilacja laserowa a problemy hormonalne

Nadmierne owłosienie u kobiet, pojawiające się w typowych dla mężczyzn miejscach, prawie zawsze oznacza problemy hormonalne, np. hirsutyzm. Włosy najczęściej pojawiają się na twarzy (zwłaszcza nad górną wargą), brzuchu, klatce piersiowej. Powodem pojawiania się męskiego zarostu u kobiet jest zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie, co nierzadko ma związek z powszechnym wśród kobiet schorzeniem – zespołem policystycznych jajników (PCOS).

Wbrew powszechnym opiniom depilację laserową można stosować przy problemach hormonalnych, powodujących nadmierne owłosienie. Ważne jest jednak, aby być pod stałą kontrolą endokrynologa i doprowadzić gospodarkę hormonalną do stanu równowagi. W przypadku zaburzeń hormonalnych prawdopodobnie konieczna będzie większa liczba zabiegów dla osiągnięcia zamierzonych efektów. Po zakończonej kuracji, pod wpływem zmian hormonalnych mogą pojawić się nowe mieszki włosowe, które będą produkowały włoski.

Jak lasery radzą sobie z nadmiernym owłosieniem?

Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania nadmiernego owłosienia, również wśród osób z zaburzeniami hormonalnymi. Trzeba jednak przygotować się na to, że rezultaty mogą być mniej spektakularne niż u osób zdrowych. Liczba oraz częstotliwość zabiegów ustalane są przez kosmetologa. W przypadku osób, u których poziom hormonów odbiega od normy potrzebnych jest zazwyczaj więcej powtórzeń. Seria zabiegów depilacji laserowej powinna zapewnić gładkość skóry na kilka miesięcy, lecz trzeba się liczyć z tym, że po pewnym czasie na skórze mogą pojawić się nowe włoski, które będzie trzeba usunąć podczas tzw. zabiegów przypominających.

Więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Krakowie – zapraszamy do kontaktu: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-krakow/