Nowoczesne okna dostępne na polskim rynku dają wiele możliwości związanych z poprawieniem efektywności cieplnej budynków. Wśród najchętniej wybieranych wymienia się okna energooszczędne. Okna takie różnią się budową od klasycznych okien – w ich przypadku stosowane są liczne innowacje oraz technologie, które poprawiają parametry techniczne stolarki okiennej.

Jakie okna do budynku energooszczędnego wybrać?

Budynki energooszczędne projektowane są w taki sposób, by koszt ich utrzymania był jak najniższy. Okazuje się, że rozmieszczenie i wybór okien do domu energooszczędnego ma kolosalne znaczenie. W tego typu domach rozmieszczenie stolarki okiennej należy ustalić jeszcze na etapie projektu, by możliwe było maksymalne wykorzystanie energii słonecznej w celu dogrzania pomieszczenia. W domach energooszczędnych rekomendowane jest stosowanie okien energooszczędnych, czyli okien o niskim współczynniku przenikania ciepła. Co ważne, do lamusa przechodzi przeświadczenie, że okna energooszczędne muszą być niewielkie. Dzisiaj bez problemów znaleźć można okna wielkogabarytowe o odpowiednich parametrach izolacyjności. W domach energooszczędnych większość okien powinna być montowana od strony południowej, co pozwoli na dogrzewanie pomieszczeń. W czasie lata takie okna powinny być wyposażone w rolety, aby dom nie nagrzewał się nadmiernie. 

Okna wielkogabarytowe do domów

Nowoczesne budownictwo to przede wszystkim oryginalne bryły oraz rozwiązania. W domach w stylu loftowym czy skandynawskim chętnie wykorzystywane są okna wielkogabarytowe. Ten rodzaj przeszklenia ma wiele zalet. Największym atutem jest bez wątpienia to, że okna takie pozwalają na „otwieranie” pomieszczeń (np. salonów) na taras czy ogród. W ten sposób, siedząc wygodnie w domu, możemy podziwiać zmieniającą się przyrodę. Zaleta okien wielkogabarytowych jest również fakt, że pozwalają one na wpuszczenie maksymalnej ilości światła do pomieszczenia. Usytuowanie okien w ekspozycji południowej pozwala na ogrzanie salonu w czasie słonecznych dni.