Ludzie coraz częściej stawiają na niwaki. Dzięki tym japońskim drzewkom można pięknie urządzić ogród. Warto dowiedzieć się, jakie są największe zalety popularnych obecnie niwaków.

Sprawdzone drzewka ogrodowe – jakie wybrać?

Na samym początku trzeba powiedzieć, że sosna zwyczajna jest bardzo dobrym gatunkiem drzewa do formowania niwaków. Przede wszystkim jest długowieczna. Okazuje się, że może rosnąć nawet 200 lat. Co istotne, jej kora jest gruba oraz popękana. Ma oryginalną fakturę, co bardzo dobrze wpasowuje się w stylizacje niwaków jako doświadczonych drzew.

Sosna zwyczajna nie jest wymagająca w pielęgnacji. Rośnie nawet w ciężkich warunkach. W ciągu paru lat można uformować na niej upragnione chmurki, a ponadto kule. Szczególnie efektownie będzie prezentowała się na gnejsowym podłożu. Polacy coraz chętniej stawiają na drzewka formowane. Zalet niwaków jest bardzo dużo.

Zalety niwaków – dlaczego są tak popularne na całym świecie?

Coraz więcej ludzi decyduje się na kupno niwaków. Można je zamówić w wielu sklepach internetowych. Dostępne są też do kupienia w stacjonarnych punktach ogrodniczych. Jałowce są bardzo dobrze do kształtowani oraz tworzenia z nich niwaków. Dobrze wiedzieć, iż sama roślina ma ponad 50 odmian, w tym drzewiaste oraz płożące. Przede wszystkim są giętkie, długowieczne oraz wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Mowa tutaj nie tylko o suszy czy mrozie. Idealnie tolerują cięcie i świetnie radzą sobie na mniej żyznej glebie.

Niwak to drzewko, które dostępne jest w przystępnej cenie. Można je podziwiać przez wiele lat. Jest bardzo łatwe w pielęgnacji. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się właśnie na takie drzewka ogrodowe.

Na czym polega formowanie niwaków?

Warto wiedzieć o tym, że niwaki w ogrodzie przeważnie powstają w czasie tak zwanego odmładzania drzewek. Trudno formuje się je do razu po posadzeniu rośliny, o czym nie każdy wie. O wiele lepiej jest stworzyć je z nasadzeń znajdujących się w ogrodzie od minimum paru lat. Jak się okazuje, odmładzanie drzewka oraz formowanie niwaka rozpoczyna się od obcinani wszystkich zbędnych gałązek. Pracę należy zacząć od góry, pozostawiając na końcu każdej gałązki trochę igieł. Formuje się je w charakterystyczne talerze bądź chmurki.

Gałęzie trzeba dokładnie oczyścić z wszystkich sęków aż do samego dołu, co jest bardzo istotne. Dzięki temu można uformować przepiękne drzewko. Należy wiedzieć, że po oczyszczeniu gałęzi skraca się pozostawione końcówki z igłami, nadając im wybranego wcześniej kształtu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.