Niwaki to japońskie drzewka, podobne do bonsai, ale rosnące w gruncie, w ogrodzie i uformowane w nierzadko spektakularne kształty. Formowanie drzewek rozpowszechniło się już na całym świecie i stały się one niezwykłymi ozdobami ogrodów nie tylko w japońskim stylu. Jak formować takie drzewka?

Kiedy należy formować niwaki?

Najczęściej drzewka przycina się wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Jednak termin przycinania zależy także w dużej mierze od gatunku drzewa. Niektóre gatunki bowiem produkują wiosną znacznie więcej soków niż zwykle, aby odrodzić się po zimie. Przycinanie spowoduje utratę znacznej ilości soków, a to może prowadzić do zniszczenia, a nawet obumarcia drzewa.

Do takich drzew należą przede wszystkim klony i brzozy. Te drzewa należy przycinać dopiero w środku lata. Wcześniej można przycinać iglaki i to właśnie one są najczęściej stosowane do formowania niwaków. Jałowce, cisy czy sosny można przycinać już wczesną wiosną, ale nie później niż do połowy czerwca.

Przygotowanie drzew do formowania

Roślina gotowa do przycinania powinna być w pełni zdrowa. Nie może być zainfekowana przez grzyby czy szkodniki. Należy więc odpowiednio wcześnie sprawdzić jej stan i ewentualnie wykonać odpowiednie opryski. Dopiero gdy szkodniki znikną, można zabierać się za przycinanie.

Przed formowaniem należy jeszcze powycinać wszystkie zbędne i wyschnięte gałązki. Pozostawione będą wyglądały bardzo nieestetycznie. Poza tym po wycięciu starych i zniszczonych gałęzi drzewo szybciej puści nowe. Po wycięciu zbędnych gałęzi można przystąpić do formowania poprzez przycinanie końcówek pozostałych gałęzi w chmurki, talerze lub kulki. Dla poprawienia kształtu cięcie należy powtórzyć w lipcu i pod koniec lata.

Zabezpieczenie po cięciu i pielęgnacja

Jedni specjaliści uważają, że nie należy ingerować w cięcia, a inni sugerują zabezpieczenie specjalną maścią ogrodniczą. Tych drugich jest znacznie więcej. Zamiast maści można użyć też na przykład węgla drzewnego, zwłaszcza że ma działanie grzybobójcze. Zabezpieczenie cięć pozwoli na ochronę drzewa przed utratą soku, a także przed wniknięciem szkodników lub chorób przez „ranę”.

Oprócz tego dla utrzymania pięknego, zielonego koloru niezbędne jest odpowiednie nawodnienie i nawożenie. Najlepiej użyć nawozów lekko zakwaszających glebę, gdyż pomogą zapobiec brązowieniu i opadaniu liści bądź igieł. Ważne, by zakończyć nawożenie do lipca, gdyż zbyt późne może spowodować, że roślina obumrze w czasie mroźnej zimy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.

https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/ https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/ https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/139126/Jakie-auto-wybrac-by-nie-przeplacac-za-ubezpieczenie