Jazda konna jest wyjątkową dyscypliną, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza u osób w różnym wieku. Chcąc rozpocząć przygodę z jeździectwem konieczne jest nie tylko znalezienie odpowiedniej stadniny czy szkółki jeździeckiej, ale też zakup niezbędnych akcesoriów, takich jak bryczesy toczek do jazdy konnej. Skąd go wziąć?

Czym jest i jak zbudowany jest toczek do jazdy konnej?

Toczek do jazdy konnej to nic innego jak kask jeździecki, którego zadaniem jest ochrona głowy jeźdźca podczas treningów w terenie czy na padoku. Kaski jeździeckie tworzone są z myślą o każdym użytkowniku: paniach i panach, dzieciach, młodzieży. Szeroki wybór sprawia, że możliwe jest dobranie idealnego modelu dla siebie. Toczek do jazdy konnej wykonany jest z trwałych tworzyw syntetycznych – są one zabezpieczone przed ścieraniem, uderzeniami. Kaski wyposażone są w niewielkie otwory wlotowe, które pozwalają na stałą cyrkulację skóry głowy i odprowadzanie wilgoci. Toczek do jazdy konnej może posiadać też niewielki daszek, który ma za zadanie chronić oczy jeźdźca przed silnym słońcem. Kaski posiadają również paski, które zapinane są pod szyją – gwarantują one, że kask nie spadnie podczas upadku. Paski są regulowane. Kaski jeździeckie są zazwyczaj czarne, jednak jeśli marzy nam się inny kolor, jest szansa, że znajdziemy coś odpowiedniego.

Jak znaleźć idealny toczek do jazdy konnej?

Kupując toczek do jazdy konnej należy przymierzyć kilka modeli. Dlaczego? Kaski tworzone przez różnych producentów mogą być różnorodnie profilowane, przez co nie każdy będzie idealnie leżał na danej głowie. Warto przymierzyć kilka lub nawet kilkanaście modeli – istotne jest, aby wybrany produkt nie uwierał, stabilnie leżał na głowie, nie odstawał. Pamiętajmy o tym, że kaski jeździeckie posiadają swoje rozmiary zgodne z obwodem głowy.