Wśród wielu modeli nart dostępnych na rynku sportowym możemy rozróżnić narty dla dzieci, narty damskie oraz narty męskie. Spróbujmy scharakteryzować narty męskie i zastanowić się, jakie są najlepsze dla początkujących, a jakie dla średniozaawansowanych i profesjonalnych narciarzy.

To oczywiste, że inaczej będą wyglądać narty dla początkujących czy średniozaawansowanych, ich budowa powinna być nastawiona na łatwe poruszanie się po stokach narciarskich, a co za tym idzie powinny być lekkie i zwinne.

Budowa nart dla mężczyzn

Zastanówmy się czym właściwie różnią się narty dla mężczyzn od nart damskich bądź dziecięcych i sprawdźmy jakie narty najlepiej wybrać, kiedy wybieramy się na stok narciarski po raz pierwszy.

Narty męskie dla początkujących powinny być zbudowane tak, aby proces nauki i jazdy na nartach był płynny, a osoba dopiero ucząca się tej sztuki, mogła ją w miarę szybko opanować. Jak już wspomnieliśmy narty dla początkujących powinny mieć niewielką wagę, aby płynnie i komfortowo można było na nich zjeżdżać po stoku narciarskim.

Kolorystyka nie jest istotna

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszych nart? Czy narty męskie wyróżniają się czymś istotnym? Z pewnością różnią się kolorystyką, choć na nią powinniśmy zwracać najmniejszą uwagę. Narty dla mężczyzn zwykle są w ciemniejszych i bardziej jednolitych kolorach. Kolorystyka nart to kwestia drugorzędna.

Ponieważ mężczyźni są zupełnie inaczej zbudowani niż kobiety, narty męskie także mają nieco inną budowę. Z jednej strony są cięższe, albowiem jak wiadomo muszą utrzymać większy ciężar ciała. Z drugiej strony samo mocowanie nart znajduje się w innym miejscu, niżeli w przypadku nart dla kobiet. Zapięcia dla butów narciarskich znajdują się nie na środku, a bardziej z tyłu, aby jazda była łatwiejsza. Dodatkowo narty męskie są dłuższe od standardowych nart damskich.

Jak prawidłowo dopasować narty męskie?

Zakup nart męskich wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty. Po pierwsze liczy się waga, wzrost oraz ogólna budowa ciała, po drugie ważny jest także stopień zaawansowania w sztuce narciarstwa. Narty mają różne długości i udając się do sklepu sportowego powinniśmy mieć o nich choć ogólną wiedzę.

Warto wiedzieć, że długość kupowanych nart jest nieodłącznie powiązana ze wzrostem mężczyzny, a powinna ona być dopierana według schematu: wzrost – 15 centymetrów. I tak mężczyzna, który ma 180 centymetrów wzrostu powinien zakupić narty o długości 165 centymetrów. Inaczej wygląda dobór nart dla osób zaawansowanych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie narty męskie.

nuity.org lowysalon.com hplicity.com