Zdecydowana większość kierowców jest przekonana, że dostępne na polskim rynku polisy OC oferowane są wyłącznie na okres 12 miesięcy. Okazuje się, że w ofercie ubezpieczycieli dostępne jest też OC na miesiąc krótkoterminowe. Kto może je kupić? Kiedy tego typu ubezpieczenie okaże się przydatne?

Jak działa OC na miesiąc krótkoterminowe?

W polskim prawie istnieją sytuacje, w których dopuszczalne jest zakupienie polisy krótszej niż 12 miesięcy. OC na miesiąc krótkoterminowe jest jednak sprzedawane na ściśle określonych warunkach i nie każdy może taką polisę zdobyć. Ubezpieczenie OC na miesiąc krótkoterminowe działa przez miesiąc, istnieje możliwość wykupienia podobnej polisy krótkoterminowej na czas trzech miesięcy. W tym czasie polisa chroni zarówno interesy innych użytkowników drogi, jak i nasz portfel. Istnieje jednak spora różnica w przypadku klasycznych polis a OC na miesiąc – polisa roczna przedłużana jest automatycznie, w przypadku polis krótkoterminowych ich ochrona wygasa dokładnie po miesiącu.

Ile kosztuje OC na miesiąc krótkoterminowe?

Tak samo jak w przypadku klasycznego OC, cena OC na miesiąc zależna będzie od kilku czynników, w tym wieku kierowcy, wieku i marki samochodu, miejsca rejestracji. Szacuje się, że OC na miesiąc krótkoterminowe kosztuje od 50 do 150 zł. Jeszcze do niedawna OC na miesiąc krótkoterminowe mogli kupić wyłącznie sprzedawcy samochodów – dzisiaj opcja ta jest dostępna także dla klientów indywidualnych, ale w konkretnych sytuacjach. OC na miesiąc krótkoterminowe przysługuje pojazdom zarejestrowanym czasowo lub też pojazdom sprowadzanym z zagranicy. OC tego typu kupowane jest również dla pojazdów zabytkowych, które pasjonaci uruchamiają wyłącznie na czas zlotów i zjazdów motoryzacyjnych. OC na miesiąc może być kupowane przez rolników, dla pojazdów wolnobieżnych.