Certyfikat IFS dla wielu firm nie jest nowością. To oczywisty standard, który funkcjonuje w ich przedsiębiorstwie od dłuższego czasu. Warto dokładnie zapoznać się z tą tematyką. Tym bardziej, że wszelkich niezbędnych informacji, jak również wsparcia podczas wdrażania, jest w stanie zapewnić firma DJB doradztwo.

Międzynarodowy standard bezpieczeństwa

Co łączy takie sieci handlowe, jak Lidl, Auchan, Carrefour, Aldi? Są to dwie rzeczy. Jedna – wspólna branża spożywcza. Druga – międzynarodowy standard bezpieczeństwa, czyli certyfikat IFS. To właśnie dzięki takim z góry ustalonym zasadom można utrzymać bezpieczny standard dla wszystkich produktów spożywczych. Dużo można by mówić na ten temat. Chociażby to, że dzięki temu można zmniejszyć koszta realizacji zamówień. Nie jest to jednak jedyna sprawa, która odnosi się do IFS. 

Minimalizacja ryzyka 

Ktoś zapyta, ale po co tak naprawdę to wszystko? Odpowiedź jest prosta – po to, aby zminimalizować ryzyko, jakie związane jest nie tylko z produkcją wyrobów spożywczych. IFS obejmuje również ten etap, który związany jest także z transportowaniem ich do swoich miejsc przeznaczenia. Osoba, która do tej pory nie miała żadnego doświadczenia w tym temacie, może być zaskoczona tym, ile rzeczy może objąć audyt IFS. Chociaż trzeba przyznać, że kontrola może objąć nie tylko firmy zajmujące się produkcją żywności. O pełną certyfikację mogą postarać się nawet firmy, które w sposób pośredni powiązane są z branżą spożywczą.

Wymagania IFS

Mówiąc o tym certyfikacie należy zaznaczyć, że tak naprawdę składa się on z kilku pomniejszych elementów. Zalicza się do nich:

  • BRC, SQF, ISO 9000,
  • Codex Alimentarius,
  • HACCP, GMP, GHP.
  • Europejski System Jakości,
  • prawo krajowe.

Sprawa jest skomplikowana do samodzielnego wdrożenia. Dlatego też warto poprosić o wsparcie w tej kwestii specjalne jednostki certyfikujące. Dzięki temu nie będzie można mieć wątpliwości, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

Szkolenia dla każdego

O IFS można mówić naprawdę dużo. Warto jednak zaznaczyć, że potrzebne są odpowiednie szkolenia. Nie tylko dla kadry kierowniczej, ale także dla szeregowych pracowników. Po to, aby i oni mieli szansę na dokładne zapoznanie się z tematyką IFS. Tym bardziej, że system IFS to pięć grubych rozdziałów. Obejmują one aż 275 wymagań z jakimi należy się zapoznać. Każda z tych reguł jest ważna, ponieważ prowadzić ma ona do polepszenia jakości bezpieczeństwa żywności. 

.edu.pl lerliteargentina.com hplicity.com