Chociaż Polska znajduje się w części świata zlokalizowanej w klimacie umiarkowanym, fakt ten kompletnie nie przeszkadza w występowaniu co bardziej egzotycznych okazów botanicznych. Co więcej, takich gatunków wcale nie trzeba poszukiwać w specjalnych miejscach, ponieważ w zasadzie każdy samodzielnie może zadecydować o wzbogaceniu w takowy swojego ogródka.

Egzotyczny ogród

Nie od dzisiaj wiadomo, że chcąc nadać szczególnego wymiaru swojemu ogrodowi, dobrze jest postawić na umiejscowienie w nim nieco rzadziej spotykanych gatunków. W ten sposób niejednokrotnie botanik podejmuje decyzję o zasadzeniu egzotycznego przedstawiciela świata botanicznego. I chociaż współcześnie wciąż stosunkowo często widujemy raczej bardziej klasyczne propozycje w przydomowych ogrodach, coraz częściej ich właściciele stawiają na drobne urozmaicenie.

Stworzyć egzotyczny ogród wbrew pozorom wcale nie jest trudno, a przynajmniej nie aż tak jak mogłoby się zdawać. Wystarczy zorientowanie się pośród dostępnych opcji, których na rynku nie brakuje i nabycie kilku mniej tradycyjnych egzemplarzy botanicznych. Bez cienia wątpliwości ogród zyska na walorach estetycznych, zaś botanik zdobędzie nową wiedzę. Wszak hodowla egzotycznego okazu musi przebiegać z głową i rozsądkiem, w przeciwnym razie nic dobrego z niej nie wyniknie oprócz straty czasu oraz sił.

Istotne elementy w zakładaniu egzotycznego botanika

Rozpoczęcie hodowli mniej tradycyjnych okazów wcale nie wiąże się z mnóstwem wynikających z tego faktu problemów. Jak w przypadku hodowania każdej innej rośliny, należy wcześniej zapoznać się z warunkami niezbędnymi do życia dla nowych mieszkańców naszego ogrodu. Co wziąć pod uwagę, chcąc rozpocząć hodowlę botanicznych okazów występujących w naturalnych warunkach w odmiennych częściach świata?

Cóż, przede wszystkim należy postawić na gatunki, które mają szansę przetrwać nasze zmiany pogodowe. Najlepsze w tym wypadku okażą się odmiany mrozoodporne, bowiem mimo upalnych letnich dni nie wolno zapominać także o wciąż nawiedzających kraj zimach. Roślin mrozoodpornych wymienić można wiele m.in. Trachycarpus fortunei, Copernicia gigas czy Chamaerops humilis.

Warto też zastanowić się czy nasz egzotyczny egzemplarz zamierzamy umieścić bezpośrednio w ziemi czy też w donicy. Jest to kluczowy aspekt, bowiem w zależności od wybranej metody będzie trzeba podjąć się zabezpieczenia rośliny na okres zimowy. Rośliny mrozoodporne posiadają swoją granicę wytrzymałości i niestety nie wolno zakładać, że przetrwają bez szwanku ciężkie oraz potężne mrozy.

Palmy i nie tylko… Kilka okazów egzotycznej botaniki

Trachycarpus fortunei jest przedstawicielem mrozoodpornej palmy, która coraz chętniej hodowana jest w prywatnych ogrodach. Wymaga dobrze nasłonecznionego otoczenia oraz ziemi o neutralnym pH. Najlepszą opcją na hodowanie Trachycarpusa fortunei jest umieszczenie rośliny w donicy, dzięki czemu w przypadku znaczącego spadku temperatury bez trudu będzie można przenieść ją w inne miejsce.

Chamaerops humilis to kolejny przedstawiciel palm znany również jako Karłatka. Ze względu na fakt, iż w jej przypadku zalecana jest również donica, może dekorować nie tylko powierzchnię ogrodu, ale także tarasu czy zwyczajnie domostwa. Warto zaznaczyć, że okaz ten jest europejskiego pochodzenia, a ponadto jego uprawa jest niezwykle prosta.

Lagerstroemia czerwona to już nie palma, lecz drzewko idealnie zdobiące ogród. Wzbogacając asortyment ogrodu w ten okaz botaniczny, można zdecydować się na jego karłowatą odmianę bądź tę osiągającą nawet 4 metry. Lubi miejsca o wysokim natężeniu światła, ale jednocześnie nie przepada za stojącą wodą, jak ma to miejsce w przypadku zimowych roztopów.

Nowoczesna metalowa półka na buty do przedpokoju Sejf do kampera przyczepy na wymiar Industrialny metalowy kwietnik stojący