W przypadku posiadania firmy przewozowej wielu przedsiębiorców musi regularnie starać się wymieniać najmocniej eksploatowane części. Niestety niektóre z nich zużywają się szybciej, a niektóre wolnej. Wymiana części do Iveco na nowe jest ważna z perspektywy bezpieczeństwa oraz utrzymania pojazdu w dobrej kondycji. Jednymi z części, które odpowiadają obu tym parametrom są opony do samochodów ciężarowych.

Opony do samochodów ciężarowych 

Posiadając flotę samochodów ciężarowych każda firma powinna posiadać sprawdzone opony, które zapewnią bezpieczny transport kierowcy wraz z przewożonym towarem. Jest to szczególnie ważne w miesiącach, w których pogoda nie sprzyja. Opony do samochodu ciężarowego zawsze powinny być dostępne w dwóch kompletach – oponach letnich oraz zimowych. Opony letnie przeznaczone są jak sama nazwa wskazuje na miesiące wiosenne i letnie, natomiast opony zimowe na okresy jesienno-zimowe. Ważniejszym parametrem jest temperatura jaka panuje za oknem. Mówi się, że gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza powinno się zmienić opony na zimowe. Prawidłowe ogumienie dostosowane do warunków na drodze sprawia, że pojazd jest stabilniejszy na jezdni, nie ślizga się, a opony nie uszkadzają swojej struktury.

Bardzo ważnym parametrem jest grubość bieżnika w każdej oponie. Dobry bieżnik gwarantuje odpowiednia przyczepność i skrócenie drogi hamowania pojazdu w przypadku nagłego naciśnięcia pedału hamulca. Starcie bieżnika oznacza konieczność wymiany opony na nową. Zazwyczaj na pierwszy rzut oka widać kiedy opona powinna zostać wymieniona na nową. Uwidacznia się efekt startej, gładkiej opony. Jednak zawsze z zasady sprawdza się bieżnik za pośrednictwem specjalnego urządzenia mierzącego. Jego głębokość powinna wynosić minimalnie 1,6mm.

Podsumowanie 

Opony są tylko jednymi z wielu części do samochodów ciężarowych, o które trzeba dbać. W rzeczywistości takich elementów jest o wiele więcej. Należą do nich filtry, przeguby, olej, klocki hamulcowe, tarcze czy też elementy zawieszenia. Wymieniając części na nowe zawsze warto znaleźć dobry sklep z częściami, który sprowadzi najlepsze części w najkrótszym czasie.